Celulit je že dolgo tema vseh mogočih pogovorov, raziskav, strokovnih člankov in seveda tudi vseh mogočih razprav o ženskem telesu. Skozi čas so začeli o celulitu krožiti najrazličnejši miti. Nekateri so se do danes izkazali za resnične, drugi pa so pristali v košu izmišljotin. Pa si oglejmo 10 najpogostejših mitov o celulitu in preverimo, če zares držijo.
Celulit imajo samo osebe, ki niso v formi
Mit
Res je, da je celulit povezan s telesno maščobo, ki se nahaja v podkožju. A to ne pomeni nujno, da bo bolj viden pri osebah, ki imajo večjo telesno težo in manj viden pri osebah, ki imajo manjšo telesno težo. Nastanek celulita je posledica številnih dejavnikov, med katerimi ima posebno velik vpliv stanje kolagenskega tkiva. Res je, da redna telesna aktivnost, uravnotežena prehrana in vzdrževanje primerne telesne teže pozitivno vplivajo na zmanjšanje videza pomarančne kože, a kljub temu imajo lahko celulit tudi osebe, ki so v formi. Prav tako je mogoče, da se celulit ne bo pojavil pri osebi, ki ima prekomerno telesno težo. Naj poudarim, da gre za težavo, ki se pojavi pri več kot 90% žensk po celem svetu, ne glede na njihovo formo.
Celulit je deden
Dejstvo
En od dejavnikov, ki vpliva na pojav celulita, je tudi dednost. Na videz naše kože in stanje celulita vplivajo naslednje podedovane lastnosti: [2]
- nagnjenost k prekomerni telesni teži,
- podedovane lastnosti kolagenskega tkiva,
- značilnosti naše prekrvavitve,
- višje ali nižje ravni vnetnih parametrov,
- večje tveganje za razvoj fibroze,
- manjša antioksidativna sposobnost/ sposobnost preprečevanja glikacije.
Obstajajo pa celo novejše študije, posvečene ugotavljanju ali naše telo nosi “gen za celulit”. V študiji iz leta 2010 so raziskovalci že odkrili dva gena, ki bi lahko imela pomemben vpliv pri določanju tega, ali se bo pri določeni osebi pojavil celulit ali ne. [3]
Hkrati pa je potrebno omeniti, da so številne študije pokazale, da lahko še vedno bistveno zmanjšamo videz celulita s primerno prehrano, vzdrževanjem zdarve telesne teže in redno telesno aktivnostjo.
Celulita ni mogoče odstraniti v celoti
Dejstvo
Celulita se, vsaj do danes, še ne da v celoti odstraniti. Vendar naj vas to ne odvrne od truda, da bi vsaj poskusile, saj lahko na številne načine videz celulita bistveno zmanjšate in izboljšate stanje svoje kože.
Številne kozmetične metode bodo poskrbele za takojšnjo, a kratkotrajno izboljšanje videza celulita. Druge, dolgotrajnejše metode, kot je na primer zdrava prehrana in ukvarjanje s športom, pa bodo poskrbele za izboljšanje na dolgi rok ter učinkovito zmanjšale njegov videz. [4]
Kreme proti celulitu odpravljajo celulit
Mit
Vendar pa to ne pomeni, da anticelulitne kreme niso učinkovite! Dobre anticelulitne kreme vsebujejo izjemno močne učinkovine, ki bodo izboljšale videz pomarančne kože, če jih boste uporabljale dalj časa in redno. Gre zgolj za to, da lahko njihov učinek po prenehanju uporabe izzveni.
Vitamini, minerali in naravne učinkovine za izboljšanje prekrvavitve v anticelulitni kozmetiki (naj si bodo to kreme, geli za tuširanje, pilingi ali drugi kozmetični izdelki) lahko bistveno izboljšajo videz kože. Pri tem je treba paziti le, da izberete kremo, ki vsebuje zadosten koncentrant učinkovin, ki delujejo.
Pri tem naj omenim dvoje – prvič, nekatere učinkovine, na primer kava, lahko poskrbijo za navidezno izboljšanje kože takoj, vendar pa je ta učinek zelo kratkotrajen. Druge učinkovine, kot sta na primer ekstrakt zelenega čaja in kumin, pa ob redni uporabi lahko vplivata na škodo, ki so jo povzročili prosti radikali ter na odpravljanje vnetij tkiva. [5]
Liposukcija je učinkovito zdravilo proti celulit
Mit
Liposukcija velja za postopek, ki je najbolj učinkovit pri odpravi maščobnih celic. To sicer drži, a se pri tem lahko videz celulita celo poslabša. Gre za to, da se pri liposukciji odstranijo maščobne celice, kar pa ne pomeni, da se izboljša tudi elastičnost vezivnega tkiva. Tako je lahko videz pomarančne kože po tretmaju celu slabši kot je bil pred njim.
Velja pa si zapomniti, da so se tudi načini izvajanja liposukcije že začeli spreminjati. Nekoč je liposukcija potekala “ročno”, danes pa se vse večkrat uporabljajo razni laserji in drugi načini odprave maščobnih celic. Njihova učinkovitost je tako lahko drugačna, ko pride do samega celulita.
Poleg liposukcije obstaja še veliko drugih načinov odstranitve maščobnih celic, ki so lahko pri nekaterih osebah pozitivni tudi za odpravo celulita. Preden se odločite za kakršenkoli poseg je smiselno, da se posvetujete z dermatologom, ki vam bo lahko pomagal oceniti, kaj bi bilo za vas najbolj priporočljivo. [6]
Anticelulitne tretmaje lahko izvajajo samo strokovnjaki
Mit
Poznamo celo vrsto anticelulitnih tretmajev in marsikatere od njih lahko izvajate same, v zavetju svojega doma in brez, da bi za to zapravljale velike količine denarja. Med takšnimi anticelulitnimi tretmaji so, na primer, krtačenje, anticelulitna masaža, tudi uporaba anticelulitne kozmetike in nekatere druge metode.
Marsikateri kozmetični salon ponuja tudi zelo raznolike anticelulitne tretmaje, ki so bolj ali manj učinkoviti. Za njihovo izvajanje so potrebne različne izkušnje in znanja. Preden se odločite za obisk kateregakoli od teh tretmajev je dobro, da se pogovorite z osebo, ki bo tretma izvajala ter se pozanimate kakšne rezultate lahko pričakujete.
Naj omenim še, da obstajajo tudi anticelulitni postopki, pri katerih je zahtevano določeno zdravstveno znanje. Pred izbiro teh pa je res pripročljivo, da izberete zaupanja vrednega strokovnjaka.
Vadba lahko zmanjša videz celulita
Dejstvo
Redna vadba ne more povsem odpraviti celulita, vendar v mnogih primerih lahko pomaga preprečiti slabšanje stanja ali zmanjšati njegov videz. Z redno telesno aktivnostjo boste na celulit vplivale na več načinov:
- odpravile boste odvečno maščobo,
- izboljšale prekrvavitev telesa,
- izboljšale stanje vezivnih tkiv in povečale njihovo elastičnost,
- povečale mišično maso, kar lahko vodi tudi do pospešenega metabolizma, kar pomeni večjo potrebo po energiji in s tem lažje vzdrževanje telesne teže.
Vas zanima kako z vadbo odpraviti celulit? Več si lahko preberete tukaj.
Hrana lahko vpliva na vidnost celulita
Dejstvo
Podobno kot vadba, lahko tudi primerna prehrana vpliva na videz celulita. Tudi s pomočjo hrane celulita sicer ne boste v celoti odpravile, boste pa lahko z zdravim jedilnikom izgubile odvečno težo, izboljšale svoje počutje ter poskrbele za lepši videz kože.
Vključitev prehranskih dopolnil in naravnih učinkovin pa lahko vaš trud za zmanjšanje videza celulita še okrepi, saj vam lahko pomaga izboljšati cirkulacijo, povečati porabo kalorij, pospešiti metabolizem in odstraniti strupe iz telesa.
Vas zanima kako? Preberite si članek o vplivu prehrane na celulit in o anticelulitnih prehranskih dopolnilih.
Oblačila lahko poslabšajo stanje celulita
Dejstvo
Tesna oblačila, še posebno spodnje perilo z izrazito oprijetimi robovi, lahko vpliva na poslabšanje cirkulacije na nekaterih delih telesa ter tako vpliva na poslabšanje stanja celulita.
Pri tem je potrebno omeniti tudi, da obstajajo oblačila, ki se promovirajo kot anticelulitna oblačila. Takšna oblačila so lahko izdelana iz različnih materialov, ki spodbujajo potenje in tako lahko vplivajo na začasno izboljšanje videza celulita. Vendar pa gre samo za začasno izboljšanje in ne odpravljajo celulita.
Celulit se s starostjo slabša
Dejstvo
Žensko telo se s starostjo spreminja na več načinov. Elastičnost kolagenskih vlaken se s starostjo zmanjšuje, kar lahko pomeni, da bo stanje celulita še slabše. Prav tako se spreminja metabolizem, ki postaja počasnejši ter lahko vpliva na pridobitev telesne teže. Tudi to je lahko razlog za slabši videz celulita.
Poleg tega se s starostjo spreminja tudi hormonsko delovanje v ženskem telesu. Pri tem je potreba omeniti predvsem estrogen in njegove ravni v telesu, saj se ravno temu hormonu pripisuje največji vpliv na videz celulita. [7]
Viri:
- Amanda Macmillan, 15 Myths and Facts About Cellulite, https://time.com/77632/15-myths-and-facts-about-cellulite/
- Lipotherapeia, Is Cellulite Genetic? Yes, Partially, Here’s What Research Says, https://www.lipotherapeia.com/the-peach-factor-blog/is-cellulite-genetic
- E. Emanuele, M. Bertona, D. Geroldi, A multilocus candidate approach identifies ACE and HIF1A as susceptibility genes for cellulite, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20059631/
- Liza Torborg, Mayo Clinic Q and A: Can anything help cellulite?, https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-can-anything-help-cellulite/
- Lipotherapeia, Is Cellulite Genetic? Do Cellulite Creams Work? Facts vs Marketing Hype, https://www.lipotherapeia.com/the-peach-factor-blog/why-do-you-place-so-much-emphasis-on-cellulite-creams-are-cellulite-creams-really-that-helpful
- American Academy of Dermatology Association, Cellulite Treatments: What Really Works?, https://www.aad.org/public/cosmetic/fat-removal/cellulite-treatments-what-really-works
- Vibrant Rejuvenation Medi Spa, The Science Behind Cellulite: How It Forms and Why It’s Stubborn, https://vibrantrejuvenation.com/the-science-behind-cellulite-how-it-forms-and-why-its-stubborn/
Komentarji so onemogočeni.