Celulit je v svoji najbolj osnovni obliki le telesna maščoba, ki pa ima nekaj specifičnih lastnosti, zaradi katerih se območja s celulitom že na videz razlikujejo od drugih telesnih predelov, na katerih se kopiči telesna maščoba. Celulit lahko prepoznamo po neenakomerni koži, ki jo pogosto imenujemo tudi pomarančna koža. Ravno zaradi tega značilnega videza je celulit za večino žensk izredno moteč.
Če želimo zares spoznati sestavo celulita in raziskati načine za njegovo odpravo, je potreben bolj natančen vpogled v dogajanje pod našo kožo. Pri nastajanju celulita se namreč prepletajo številni dejavniki, zaradi katerih se celulit precej razlikuje od ostale telesne maščobe in nastaja le na določenih predelih telesa.
Telesna maščoba in celulit
Telesna maščoba in celulit sta do neke mere sorodna pojava, ki pa se med seboj tudi precej razlikujeta.
Telesna maščoba je ena od komponent, ki sestavljajo vsako človeško telo. Pri ljudeh se pojavljata dve obliki telesne maščobe:
– Esencialna ali nujno potrebna maščoba, brez katere telo ne bi moglo normalno funkcionirati. Takšna maščoba ni vidna in se nahaja predvsem znotraj telesa.
– Neesencialna ali shranjena maščoba se v telesu nabira zaradi neprimerne prehrane, neaktivnega življenjskega sloga in drugih dejavnikov. To vrsto telesne maščobe običajno opazimo kot odvečno telesno težo.
Nobena oseba torej ne more preživeti povsem brez telesne maščobe, saj bi bile v tem primeru onemogočene nekatere nujno potrebne življenjske funkcije. Da bi se telo izognilo pomanjkanju nujno potrebne maščobe, je človek skozi čas razvil odlično sposobnost shranjevanja maščobe. Telo lahko maščobo shrani v praktično katerikoli del telesa, v posebne maščobne celice, ki se nahajajo v podkožju. Te maščobne celice se lahko močno povečajo in tudi namnožijo.
Tudi celulit je sestavljen iz maščobnih celic, ki se ob neprimernem življenjskem slogu povečajo in namnožijo. Vendar pa so za značilni videz pomarančne kože krivi tudi drugi dejavniki, predvsem razporeditev maščobe, elastičnost kolagenskih vlaken in hormonsko delovanje. Zaradi teh dejavnikov je celulit navadno prisoten le na določenih delih telesa.
Na spodnji sliki je vidna primerjava med teksturo podkožnega tktiva brez in s celulitom.

Pri koži brez celulita so maščobne celice (označene z rumeno barvo) manjše in umeščene znotraj kolagenskih vlaken (označena s sivo barvo). Kolagenska vlakna so tip rahlega vezivnega tkiva v našem telesu. Nahajajo se v podkožju, kjer skrbijo za elastičnost in prožnost tkiva ter obkrožajo žile, limfe in kosti. Pri koži s celulitom pa so maščobne celice večje in kolagenska vlakna napeta, zaradi česar pride na koži do neenakomerne strukture – vdolbinic, kjer kolagenska vlakna “vlečejo” povrhnjico in do izstopajočih delov, kjer maščobne celilce “dvigajo” povrhnjico.
Kako nastane celulit
Celulit navadno nastaja postopoma, skozi daljše obdobje, v katerem pride do sovpliva različnih dejavnikov. Nastajanje celulita se prične s povečanim nalaganjem maščobnih celic, kar je lahko posledica številnih dejavnikov (na primer nepravilne prehrane, hormonske spremembe, kot je povečano izločanje hormona estrogena, pomanjkanja športne aktivnosti in podobno).
Povečana količina maščobnih celic vodi v oslabitev pretoka krvi in limfe na prizadetem območju ter v poslabšanje presnove celic, zaradi česar se začno te povečevati. Slabša presnova celic pomeni, da te ne morejo več izvajati vseh običajnih funkcij, med katere sodi tudi obnova kolagenskih vlaken. Zaradi tega kolagenska vlakna s časoma otrdijo in izgubijo svojo prožnost.
Poleg tega se začno maščobne celice združevati v večje grudice. Nastale grudice še dodatno poslabšajo cirkulacijo krvi in limfe, zaradi česar je odvečna maščoba še bolj trdovratna in jo je še težje odpraviti. Pri nekaterih osebah lahko poslabšana cirkulacija vodi do velikega nabiranja metaboličnih odpadkov v maščobnih celicah. V tem primeru lahko pride celo do nastanka trdnih bulic, zaradi česar se lahko pojavijo celo bolečine in modrice.
Ko kolagenska vlakna izgubijo prožnost in se maščobne grudice povečujejo, začne v tulcih, ki jih tvorijo kolagenska vlakna, zmanjkovati prostora za maščobne celice. Zaradi tega se te širijo navzgor, proti koži. Pri normalnem delovanju celic bi se kolagenska vlakna rasti maščobnih celic prilagodila, ker pa so oslabljena, tega ne zmorejo. Zaradi tega se na koži pojavi »hribček« – maščobne celice silijo navzgor, oslabljena kolagenska vlakna pa kožo vežejo navzdol.
Stopnje celulita
Glede na videz pomarančne kože lahko prepoznamo štiri stopnje celulita:
1. Neznaten celulit – V začetni stopnji nastanka celulita se začno prve spremembe kože, ki pa so vidne le kadar kožo stisnemo v gubo.
2. Blag celulit – Pri drugi stopnji lahko celulit že opazimo, saj prihaja do prvih sprememb kolagenskih vlaken, vendar pa je koža še vedno precej napeta.
3. Zmeren celulit – V tretji stopnji je celulit že viden med stanjem in ležanjem, pojavljajo pa se tudi manjše vdolbine in hribčki.
4. Hud celulit – V četrti stopnji ima koža že izrazit videz pomarančne lupine, s številnimi vdolbinami in izboklinami ter pogosto tudi zatrdlinami in celo bolečimi predeli.

Tudi to, kako hitro bo videz pomarančne kože prehajal iz ene stopnje v drugo, je odvisno od več dejavnikov. Povsem običajno je, da se hkrati na telesu pojavi celulit v različnih stopnjah.
Dejavniki, ki vplivajo na nastanek celulita
Kljub temu, da je nastanek celulita dokaj preprosto opisati, pa se za samim nastankom skrivajo številni dejavniki, ki močno vplivajo na to, katere osebe so za celulit bolj dovzetne, pri katerih osebah je ta bolj viden in katere osebe se mu uspešno izogibajo.
Med najpogostejše dejavnike za poslabšanje videza celulita uvrščamo:
– Nepravilno prehrano, ki vpliva na veliko količino prostih radikalov, ki poškodujejo kolagen in elastin v koži. Med največje “prijatelje” celulita sodijo preprosti sladkorji, alkohol, nezdrave maščobe ter predelana hrana.
– Neprimerna oblačila in obutev. Pretesna oblačila ovirajo prekrvavitev in vplivajo na slabši pretok limfe, kar poslabša videz celulita. Koristne niso niti visoke pete.
– Lastnosti kože, posebno debelina kože, ten, hidracija in tudi starost kože. Pri tanki in svetli koži je celulit bolj viden, enako tudi pri starejši koži, ki naravno izgublja elastin.
– Telesna konstrukcija in dednost prav tako vplivata na nastanek celulita, saj imajo nekatere ženske povečano nagnjenost k nastanku celulita, predvsem zaradi podedovanih značilnosti vezivnega tkiva in zaradi podedovanih težav s prekrvavitvijo.
– Hormoni imajo precejšen vpliv na nastanek celulita. Pri tem izstopa predvsem ženski hormon estrogen. Ravno v obdobjih, ko so ravni estrogena povišane (puberteta, nosečnost, obdobje dojenja, čas menstruacije, menopavza ter estrogenska terapija) pride tudi do največjih sprememb v ženskem telesu in videzu. Poleg estrogena je za poslabšanje videza celulita zaslužen tudi stresni hormon kortizol.
– Pomanjkanje gibanja lahko vpliva na povečanje telesne maščobe in na oslabitev vezivnega tkiva, kar še poslabša videz celulita.
Na nekatere dejavnike, ki vplivajo na nastanek celulita, sami nimamo vpliva (kot na primer na podedovane značilnosti kože). Zato je še posebno pomembno, da se pri boju proti celulitu posvetimo tistim dejavnikom, na katere lahko vplivamo – na prehrano, vadbo in pravilno nego.
Komentarji so onemogočeni.