Maščobne celice bi se zagotovo znašle na zatožni kolpi, če bi iskali krivca za nastanek celulita in povečano telesno težo. Ravno one so namreč krive za nastajanje maščobnega tkiva, ki povzroča nelagodje, ko je čas za skok v kopalke. A zgodba o maščobnih celicah, njihovem nastanku, vlogi v telesu in različnih vrstah je bolj komplicirana kot se zdi na prvi pogled.

Vrsti telesne maščobe

V vsakem človeškem telesu mora biti določen odstotek telesne maščobe. Gre za nujne telesne maščobe, ki jih telo potrebuje za normalno delovanje organov in živčnega sistema, za nemoten razvoj zarodka, za delovanje možganov in drugih delov telesa ter za maščobe, ki jih telo potrebuje za presnovo v maščobi topnih vitaminov ter za druge nujne funkcije telesa. To vrsto telesne maščobe imenujemo esencialne maščobe. 

Poleg esencialne telesne maščobe poznamo še drugo vrsto – neesencialno ali shranjeno telesno maščobo oziroma “rezervno” maščobo. Glavne vloge te vrste so izolacija telesa, zaščita pred poškodbami in tudi zagotavljanje energije v trenutkih, ko je telo ne more dobiti iz hrane.

Če v telo vnašamo prevelike količine hrane, torej več kalorij kot jih telo potrebuje, se bo količina rezervne maščobe povečala. Proces nastajanja maščobnega tkiva imenujemo lipogeneza. Verjetno ste že opazili, da imamo ljudje zelo različno razporeditev odvečnih maščobnih oblog.

Visceralno in podkožno maščobno tkivo

Maščobno tkivo, ki se pojavi na področju trebuha, pod trebušnimi mišicami, imenujemo visceralno maščobno tkivo. To je najbolj opazno pri moških, pri katerih lahko govorimo o tako imenovanem pivskem trebuhu in pri ljudeh s postavo v obliki jabolka, kjer je problematičen del pridobivanja maščobnih oblog predvsem na področju trebuha.

Druga vrsta, subkutarno ali podkožno maščobno tkivo, je najbolj trdovratna oblika maščobnega tkiva. Nahaja se predvsem na območjih zadnjice, bokov in stegenj. Nahaja se neposredno pod povrhnjico kože in je tudi tkivo, ki je krivo za nastanek celulita pri ženskah.

Zdravniki vse pogosteje svarijo pred nastajanjem prve vrste maščobe, torej tiste, ki se nahaja na predelu trebuha. Razlog se skriva v tem, da je takšna maščoba locirana ob organih in lahko negativno vpliva na njihovo delovanje. Kljub temu, da je podkožno maščobno tkivo manj nevarno, pa je običajno ravno to največji razlog za nejevoljo pri ženskah.

Podkožno maščobno tkivo

Podkožna telesna maščoba je najpogosteje razlog za nejevoljo.

Ali obstajajo dobre in slabe maščobne celice?

Do sedaj smo spoznali maščobno tkivo. A tu se zgodba maščobnih celic šele začne. 

Maščobne celice ali adipociti so osnovni gradniki maščobnega tkiva. Ob podrobnem pregledu neesencialne telesne maščobe so znanstveniki odkrili, da je mogoče govoriti o treh različnih vrstah maščobnih celic – o rjavih, belih in bež adipocitih.

Rjave maščobne celice

Rjave maščobne celice so svoje ime dobile zaradi rjavkaste barve, ki jo povzroča prisotnost mitohondrijev v njihovi notranjosti. Lahko bi jim rekli tudi “aktivne” maščobne celice, saj njihova dejavnost dejansko pomaga pri kurjenju energije našega telesa. To torej pomeni, da ob večjem delovanju rjavih maščobnih celic naše telo potrebuje več energije, ki jo seveda dobimo iz hrane oziroma črpamo iz zalog v belih maščobnih celicah. 

In kako lahko vplivamo na delovanje rjavih maščobnih celic? V bistvu precej preprosto. Njihova glavna naloga je, da skrbijo za termoregulacijo telesa. To pomeni, da jih bomo najbolje aktivirali tako, da bomo telo izpostavili mrazu (v hladni vodi, pri hladnih prhah, z obiskom kriosavne ipd.). Drug učinkovit način spodbuditve delovanja rjavih maščobnih celic je, da jih zaščitimo pred prisotnostjo prevelike količine inzulina, da torej uživamo dieto z malo ogljikovimi hidrati.

Bele maščobne celice

Bele maščobne celice so druga vrsta maščobnih celic. Tem bi lahko rekli, da so precej bolj “lene”, trdovratne in povzročajo več slabe volje. So namreč tiste celice, v katerih se nahaja ena sama, velika maščobna kapljica, natančneje poltekoča snov iz trigliceridov in holesterolnih estrov. Ko je v našem telesu prisotna odvečna energija (torej ko zaužijemo več kalorij kot jih telo potrebuje), se maščobna kapljica poveča in s tem se poveča tudi bela maščobna celica (kar strokovno imenujemo hiperelastičnost). 

Povprečni premer ene bele celice je sicer samo 0,1 mm, a se lahko ta velikost poveča do štirikrat, nato pa se lahko celica razdeli v dve celici, pri čemer lahko potem obe dosežeta takšno velikost. Z rastjo maščobne kapljice in z delitvijo belih maščobnih celic se v našem telesu kopiči odvečna telesna maščoba. Pri hujšanju tako zmanjšamo obseg maščobne kapljice, ne znebimo pa se celotne maščobne celice. Tako se ob naslednji prekoračitvi potrebne količine hrane maščobna kapljica lahko znova napolni in mi se zredimo nazaj.

Zgradba maščobne celice

Rumena barva predstavlja maščobno kapljico, vijolična jedro in svetlo rumena celično citoplazmo.

 

Bež maščobne celice

Bež maščobne celice so bele maščobne celice, pri katerih je mogoče opaziti prisotnost mitohondrijev. Bolj enostavno povedano gre za bele maščobne celice, ki so se začele spreminjati v rjave. Na nek način to pomeni, da smo začeli neaktivne bele celice spreminjati v aktivne rjave celice, ki nam bodo namesto skladiščenja maščobe pomagale pri povečanju porabe energije telesa. 

V teoriji bi torej lahko s spremembno belih maščobnih celic v rjave izgubili nadležne maščobne obloge pod kožo, hkrati pa telo spremenili v pravo tovarno za kurjenje maščob. Manjša količina belih maščobnih celic v telesu pomeni boljše delovanje rjavih maščobnih celic in večje kurjenje kalorij. Zaradi že prej omenjenega načina delovanja rjavih maščobnih celic se tukaj skriva tudi razlog zakaj je tuširanje z mrzlo vodo učinkovito pri izgubljanju maščobe in zakaj je učinkovita tudi prehrana z majhno količino ogljikovih hidratov.

Seveda je potrebno omeniti tudi, da imajo tudi bele maščobne celice določeno vlogo v telesu in tam niso le za to, da bi nas spravljale ob živce. Njihova glavna naloga je, da izločajo rezistin, adiponektin in leptin.

So torej maščobne celice koristne ali ne?

Kot smo torej izvedeli, niso vse maščobne celice razlog za slabo voljo. Pravzaprav je večina maščobnega tkiva in maščobnih celic v našem telesu pravzaprav celo koristna. Paziti moramo le na količino belih maščobnih celic ter na velikost maščobnih kapljic, ki se nahajajo v njih.

Najbolj učinkovito se bomo z belimi maščobnimi celicami spopadli, če jih poskusimo spremeniti v rjave maščobne celice. To lahko storimo tako, da se poslužujemo hladnih prh in izpostavljanju telesa hladnim temperaturam ter tako, da skrbimo za nizke količine inzulina v telesu, da torej uživamo prehrano z malo ogljikovimi hidrati.