Celulit je težava, s katero se srečuje več kot 90% žensk po celem svetu, odgovor kako ga povsem odpraviti pa se nam še vedno vztrajno izogiba. A sedaj bi se lahko to končno spremenilo, saj vse več strokovnjakov meni, da je glavni krivec za celulit vezivno tkivo.
Povezava med celulitom in vezivnim tkivom
V članku Kaj je celulit je podrobno opisano, da celulit nastane zaradi kombinacije:
- maščobnih celic, ki se večajo in silijo proti površini kože in
- kolagenskih vlaken v vezivnem tkivu, ki niso dovolj elastična.
V preteklosti je bila pozornost dermatologov in strokovnjakom pri odpravi celulita usmerjena predvsem na odpravo maščob. A izkazalo se je, da je to le napol učinkovita tehnika, saj imajo tudi številne suhe ženske težave s pomarančno kožo. Vse bolj očitno je, da je potrebna pozornost nameniti tudi vezivnemu tkivu.
Kaj je vezivno tkivo?
Vezivno tkivo predstavlja kar okoli 60% odraslega telesa in je tako največji organ v telesu. Leži v notranjosti telesa, kjer obkroža ograne ter skrbi za učinkovito komunikacijo med različnimi telesnimi strukturami. Skrbi za pravilno strukturo in položaj celic, organov, mišic in kosti.
Vezivno tkivo sestavljajo celice, vlakna in medceličnina. Razmerje med temi tremi teksturami se razlikuje glede na vrsto vezivnega tkiva, saj v telesu ločimo:
- elastično – se nahaja v žilnih stenah in pljučnih mehurčkih,
- mrežasto – podpira limfo, kostni mozeg in jetra,
- gosto – skrbi za prenašanje sile med kostmi in mišicami,
- maščobno – služi kot odlagališče za vse toksine,
- hrustančno – sestavlja stene sapnika, sklepni hrustanec in medvretenčne ploščice,
- kostno – shranjuje kalcij, varuje kosti in kostni mozeg ter tudi notranje organe in
- rahlo vezivno tkivo – veže kožo z mišicami.
Celice, vlakna in medcelična tekočina vezivnega tkiva
Vezivno tkivo sestavljajo osnovne celice, imenovane mezenhimi, ki imajo vlogo gradbenij struktur. Poleg teh je potrebno imeniti še posebne celice fibroblastov, ki skrbijo za pridelavo kolagenskih beljakovin. Vezivno tkivo je na splošno veliko omrežje ovojnic, ki jih imenujemo fascije.
Za boljše razumevanje nastanka celulita moramo omeniti še vlakna, ki jih sestavljata elastan in kolagen ter medcelično tekočino. To je nekakšna slana rumenkasta tekočina, ki jo pogosteje poznamo pod imenom limfa.
Za razliko od našega srčno-žilnega sistema, ta sistem nima enega samega vira premikanja, kot je, na primer, srce, temveč limfo po telesu premikamo s premikanjem skeletnih mišic. S premikanjem tako spodbudimo, da se limfna tekočina premakne do jeter, kjer se prečisti in se nato odpadne stvari skozi ledvice odstranijo iz telesa. Limfa je namreč polna odpadnih snovi, tujkov, bakterij, beljakovin in vode, ki so jih izločila tkiva.
Okvare vezivnega tkiva
Kot vidite ima vezivno tkivo v telesu zelo pomembne naloge. Naj omenim še, da skrbi tudi za uravnavanje kislinsko-bazičnega ravnovesja. V primeru, da vezivno tkivo ne deluje optimalno se lahko pojavijo številne težave.
Vezivno tkivo, ki ne deluje kot bi moralo svoje znake nedelovanja kaže navzven kot:
- gube,
- strije,
- krčne žile,
- celulit,
- nosečniške proge,
- popokane kapilare na obrazu,
- sindrom razdraženega črevesja.
A pozor, težave lahko nastanejo tudi zaradi prevelike količine izdelanega kolagena. To težavo imenujemo fibroza, ki povzroča otrditev tkiv. Poznamo pa tudi avtoimunske bolezni vezivnega tkiva, kot sta na primer revmatoidni artritis in sklerodermija. Tudi trebušna kila je posledica nepravilnega delovanja vezivnega tkiva in sicer nepreravilne razgradnje oziroma tvorbe.
Kolagen in celulit
Do sedaj smo se spoznali z vezivnim tkivom na splošno, sedaj pa se bolj posvetimo njegovi povezavi s celulitom. Zato moramo podrobneje spoznati elastična kolagenska vlakna in kolagen.
Kolagen je pomembna beljakovina, katere glavni namen v telesu je zagotavljanje čvrstosti in elastičnosti. Kolagenska vlakna so v svoji osnovi svežnji kolagena. Spadajo med rahla vezivna tkiva. Takšno tkivo se nahaja pod kožo, njegova vloga pa je povezovanje kože z globjimi strukturami telesa. Kolagenska vlakna skrbijo za elastičnost in prožnost tkiva ter obkrožajo žile, limfe in kosti.
V svoji osnovi ima kolagen aminokislinsko sestavo in nastaja v celicah, ki jih imenujemo fibroblasti. Nahaj se v sredinskem delu kože. Za njegovo tvorbo se moarata vezati aminokislini prolin in glicin, prisoten pa mora biti tudi vitamin C.
Koliko kolagena bo nastajajo pri posamezniku je delno dedno pogojeno, na njegovo nastajanje pa vplivajo tdui številni zunanji dejavniki, natančneje prisotnost prostih radikalov v telesu in starost, saj začne naravna proizvodnja kolagena po 21. letu upadati.
Kaj torej vse to pomeni za celulit?
Vezivno tkivo ima v telesu zelo pomembno vlogo in ključno vpliva na nastanek celulita. V vezivnem tkivu nastaja kolagen, beljakovina, ki vpliva na elastičnost kože in vlaken ter lahko izboljša videz celulita.
Pomembno je, da s primerno prehrano in dopolnjevanjem kolagena poskrbimo za povečanje elastičnosti in izboljšanje stanja vezivnega tkiva v telesu ter tako zmanjšamo videz celulita.
Viri:
- Wikipedia, Kolagen, https://wiki.fkkt.uni-lj.si/index.php/Kolageni_-_splo%C5%A1no
- Wikipedia, Kolagen, https://sl.wikipedia.org/wiki/Kolagen
- Kristina, Kolagen, https://nonaluisa.com/blogs/nasveti-none-luise/kolagen
- Wikipedia, Vezivno tkivo, https://sl.wikipedia.org/wiki/Vezivo_(biologija)
- Zaper Zaaperino, Vezivno tkivo, https://www.zaper-zaperino.com/vezivno-tkivo-veze-telo-kot-malta-zidake-zapper/
- Avita, Vezivno tkivo – glavno omrežje telesa, https://www.avita.si/vezivno-tkivo-glavno-omrezje-telesa/
- Wikipedia, Tkivo, https://sl.wikipedia.org/wiki/Tkivo
Komentarji so onemogočeni.